Spis treści
Każdego stażystę obowiązują określone prawa, jak i obowiązki. Jednym z twoich uprawnień jest prawo do skorzystania z dni wolnych na stażu. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy w klasycznym rozumieniu, taki przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Stażysta po podpisaniu umowy na staż i przepracowaniu miesiąca ma możliwość skorzystania z dni wolnych na stażu po uprzednim załatwieniu kwestii formalnych związanych z urlopem stażysty.
Urlop na stażu – ile dni wolnego przysługuje stażyście?
Po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych nabywasz prawo do dwóch dni wolnych na stażu. Wyjątkiem jest ostatni miesiąc stażu, bo wówczas zyskujesz prawo do wspomnianych 2 dni z góry. Aby skorzystać z przysługujących ci dni, musisz wypełnić wniosek o urlop na stażu. Jednocześnie zgodnie z przepisami pracodawca nie może odmówić ci prawa do skorzystania z możliwości wykorzystania urlopu na stażu, co oznacza w praktyce, że będziesz mógł wykorzystać dni wolne niezależnie od tego, jaki termin wskażesz.
Dodatkowo, jeżeli chcesz, aby twój urlop stażysty trwał tydzień, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kumulował dni wolne, które ci przysługują. Wówczas, np. w ostatnim miesiącu pracy, możesz złożyć wniosek o urlop na stażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z 2 dni zawsze po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Wybór opcji skorzystania z dni wolnych na stażu zależy wyłącznie od ciebie.
Dni wolne na stażu – wynagrodzenie
Być może zastanawiasz się, czy gdy korzystasz z dni wolnych na stażu, przysługuje ci prawo do wynagrodzenia. Zdecydowanie tak, i to niezależnie, czy zdecydujesz się wypełnić wniosek o urlop po przepracowaniu każdych 30 dni, czy też postanowisz wykorzystać wszystkie dni „hurtem” dopiero pod koniec stażu. Pamiętaj, że o chęci skorzystania z urlopu na stażu musisz poinformować swojego organizatora stażu. Jeśli to urząd pracy skierował cię na staż, to kwestie formalne związane z urlopem załatwiasz właśnie z urzędem. Nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnego urlopu na stażu z urzędu pracy. Warto przy tym pamiętać, że stażyście nie przysługują żadne dodatkowe dni wolne, które mogłyby odpowiadać urlopowi na żądanie, dlatego w przypadku, gdy nieobecność nieusprawiedliwiona trwa dłużej niż jeden dzień, może dojść do przerwania stażu.
Staż a okres zatrudnienia
Staż to czas przeznaczony na zdobywanie doświadczenia. Okres ten wlicza się również do twojego stażu pracy, na podstawie którego wylicza się ilość dni przysługujących ci tytułem urlopu. Niezależnie od tego czy staż trwał 3 miesiące czy 6, okres jego trwania będzie wliczał się do lat pracy i tym samym szybciej nabędziesz prawo do urlopu w pełnym wymiarze 26 dni.
PRZYKŁADOWO: Ukończyłeś liceum ogólnokształcące? Za ukończenie takiej szkoły do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni urlopowych, twój pracodawca doda 4 lata. Faktycznie zatem powinieneś przepracować jeszcze 6 lat, aby nabyć prawo do 26 dni wolnego. Odbywając 6-miesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy, będziesz musiał przepracować jeszcze 5,5 roku, aby skorzystać z 26 dni wolnego.
- 20 dni – osoby zatrudnione krócej niż 10 lat
- 26 dni – osoby pracujące na podstawie umowy o pracę co najmniej 10 lat
Szczegółowe zasady co do przeliczania urlopu na stażu zostały oczywiście uregulowane prawem. Kodeks pracy to właściwa ustawa, jeżeli chodzi o szukanie informacji na temat wymiaru urlopu.
Urlop stażysty – ekwiwalent za urlop na stażu
Z zasady stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy, ponieważ umowa o staż nie skutkuje powstaniem stosunku pracy, dającego prawo do wypoczynku. Urlop wypoczynkowy należy się wyłącznie za okresy zatrudnienia na umowę o pracę. Stażysta nie nabywa więc prawa do urlopu, tak jak to wygląda w przypadku zwykłego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jednak zgodnie z przepisami ma on zagwarantowane prawem 2 dni wolne na stażu za każde 30 dni kalendarzowych zrealizowanego stażu lub przygotowania zawodowego. Wynika to z art. 53 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Wszystkie niewykorzystane przez stażystę dni wolne przepadają po zakończeniu stażu – nie przysługuje za nie żaden ekwiwalent, dlatego warto pamiętać o tym, aby skorzystać z urlopu stażysty;
- Prawo do dni wolnych nabywa się po 30-dniowym okresie stażu, przy czym można je wykorzystać od razu lub wszystkie naraz w ostatnim miesiącu pracy.
Ustawodawca wyraźnie podkreśla, że są to dni wolne na stażu, a nie urlop. Stąd też nie stosuje się do nich tych zapisów Kodeksu pracy, które dotyczą urlopu wypoczynkowego. Nie istnieje więc coś takiego, jak urlop wypoczynkowy stażysty, choć w potocznym języku wyrażenie to nadal funkcjonuje. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę hasło „staż a urlop”, aby znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Co ważne, mimo tego, że dni wolne na stażu nie są traktowane jako urlop, to są one płatne. Zgodnie z ustawą za dni wolne przysługuje stypendium. Według obowiązującego prawa są to nieobecności usprawiedliwione, których nie odlicza się od miesięcznej kwoty stypendium wypłacanego stażyście przez instytucję, która skierowała go na staż.
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że dni wolne na stażu udzielane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego, przypominając tym samym trochę dni wolne przysługujące pracownikowi na poszukiwania nowej pracy. Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć taki wniosek.
Podsumowując, możliwości skorzystania z urlopu na stażu zależą w dużej mierze od nas. Po 30 dniach pracy na stażu zyskujemy dwa dni wolnego, a ich wykorzystanie staje się naszym niezbywalnym prawem, którego nie może odmówić nam żaden pracodawca. Wystarczy złożyć wniosek o urlop na stażu u swojego organizatora stażu!
To może Cię również zainteresować